Iepazīsties un iesaisties Latvijas simtagadei veltītajos pasākumos un akcijās Ilūkstes novadā

     Ojārs Vācietis par vissvētāko savā dzejolī „Tu esi Latvija!” atzīst to cilvēka apziņu, kas ikvienā no mums uztur sirdsdegsmi, mīlestību un cieņu pret savu tautu un valsti. Tā ir sadzirdēta un dzīvo Latvijas Republikas nozīmīgākajā laikā – mūsu valsts neatkarības pastāvēšanas Simtgadē ar vēstījumu „Es esmu Latvija!.

 

     Simtgades svinību ietvaros ikviens aicināts domāt par Latvijas dzimšanas dienu kā par savējo, kā arī par savu ieguldījumu mūsu zemei savas dzīves laikā. Svinību norise tiek veidota, izmantojot līdzību par valsts jubileju kā ikviena iedzīvotāja personīgo dzimšanas dienu. Šai svētku sajūtai jāieiet katrā mājā, katram atrodot un izdzīvojot savu Latvijas stāstu.

 

     Katram simtgades svinību gadam dots savs atslēgas vārds, atceroties notikumus pirms 100 gadiem, kas bija nozīmīgi neatkarīgas valsts dibināšanai un pastāvēšanai:

2017. gads – Griba. 1917. gadā Latvijas valstsgriba, kas veidojusies cauri gadsimtiem, iegūst konkrētas aprises;

2018. gads – Dzimšana. 1918. gads ir lielo pārmaiņu gads, kad uz bijušo impēriju drupām Centrāleiropā un Austrumeiropā rodas jaunas valstis;

2019. gads – Varonība. Latvijas Republika tiek dibināta Baltijas landesvēra un lielinieku karaspēka ielenkumā un 1919. gadā izcīna savas Brīvības cīņas.

2020. gads – Brīvība. Latvija ir atbrīvota, apgūst parlamentārisma pieredzi, 1920. gadā ievēl Satversmes sapulci un pirmo Valsts prezidentu;

2021. gads – Augšana. 1921. gadā Latvijas Republika pastāv gan de iure, gan de facto un tiek uzņemta tālaika lielākajā politiskajā organizācijā – Tautu savienībā.

 

Pašu radīts un pašu radāms stāsts

     Svinību sagatavošanas darbu noslēgumā mēs atskatāmies uz mūsu pašu paveikto svētku norisē. Ko esam uzdāvinājuši Latvijai, ko veltām un kādas paliekošas vērtības atstājam nākamajiem 100 gadiem. Tas ir svinību laiks, kurā parādām savus izcilos cilvēkus, talantus, spējas, izceļam svarīgāko visās nozarēs – kultūrā, tautsaimniecībā, izglītībā un citur. Šie ir pasākumi, kas mūs visus kopā saliedē, kas mums visiem liek justies labāk, būt kopā.

    Latvijas Simtgades svētku gads Latvijā oficiāli tika atklāts 18. janvārī ar daudzveidīgu kultūras pasākumu klāstu. Plānotās norises Simtgades svinībām veidotas, lai stiprinātu esošās un radītu paliekošas vērtības nākotnei, kā arī aizsāktu ilgtermiņa aktivitātes, īpašu uzmanību pievēršot reģioniem, bērniem un jauniešiem. Piemēram, projekts „Latvijas skolas soma”, Latvijas Nacionālā enciklopēdija, aicinājums radīt un veidot savu tautas tērpu, kļūt par Simtgades burtnieku, jauni tūrisma maršruti visā Latvijā, 16 jaunu latviešu autoru pilnmetrāžas filmu radīšana un nodošana skatītājiem.

 

Iegriežam svētku ratu Ilūkstes novadā!

     Sanāksim kopā Baltā galdauta svētkos, stiprināsim garu ar novada tautas mākslas kolektīvu dalību Dziesmu un deju svētkos, ieskandināsim un svinēsim Ilūkstes novada svētkus, izzināsim novada vēsturi, stiprināsim ģimenes, celsim godā pašu cilvēkus! Griezīsim Simtgades zaļumballes valsi Sēlijā – Ilūkstē, skatīsimies Simtgades filmu maratonu, baudīsim daudzveidīgus koncertus, satiksim savus novadniekus, liksim pēdu pie pēdas, apstaigājot, apmīļojot, sakopjot savu zemi, stāvēsim sardzē  par Latviju! Būsim piederīgi un derīgi – radot Latviju bagātāku, uzņēmīgāku, mīļāku, un būsim kopā!

     Ikviens ir aicināts jebkurā brīdī pievienot savu notikumu atvērtajam simtgades pasākumu kalendāram digitālajā platformā lv100.lv.

 

Ilūkstes novada Simtgades pasākumu koordinatore

Sandra Stašāne

 


Iepazīsties un iesaisties  Latvijas  simtagadei veltītajos pasākumos un akcijās Ilūkstes novadā