XXVI Vispārējie Dziesmu un XVI Deju svētki ir viens no nozīmīgākajiem Latvijas valsts simtgades notikumiem, kurā spilgti izpaudīsies un atbalsosies simtgades svinību vēstījums ES ESMU LATVIJA. Lai izceltu, ka ikviens un visi kopā piedalās svētku radīšanā, svētku veidotāji uzsver trīs vērtības: Cieņa, Kopība un Tagadnīgums , kas ir šo svētku idejas pamatā. Cieņa pret cilvēku, pret tradīciju un jaunradi, kopā būšana, kas mūs visus vieno,kā arī tagadnīgums un mūsu laikmetam raksturīgais. Dziesmu svētki ir kā krāšņs pavediens, kas vijas caur Latvijas valsts un cilvēku likteņstāstiem.
Svētku nedēļā Rīgā ierodās vairāk nekā 43 000 dalībnieku no 118 Latvijas pašvaldībām, kā arī citām pasaules valstīm, kur latvieši uztur un attīsta Dziesmu un deju svētku tradīciju. No 30.jūnija līdz 8. jūlijam viņi piedalās vairāk nekā 65 pasākumos – koru, deju, pūtēju orķestru, kokļu, tautas mūzikas, vokālo ansambļu, folkloras kopu u.c. koncertprogrammās, latviešu tautas tērpu skatē, tautas lietišķās mākslas izstādē un amatierteātru izrādēs.
No mūsu novadu XXVI Vispārējos Dziesmu un XVI Deju svētkos pārstāv 8 tautas mākslas kolektīvi: Šederes pagasta Lašu koris, Bebrenes pagasta kultūras nama folkloras kopa „Ritam”, kā arī šajos svētkos visplašāk pārstāvētās deju nozares 6 deju kolektīvi: Pilskalnes pagasta vidējās paaudzes deju kolektīvs, Ilūkstes novada kultūras centra jauniešu deju kolektīvs „Ance”, jauniešu deju kolektīvs „Labrīt ”, senioru deju kolektīvs „Ozolzīles” Ilūkstes 1.vidusskolas deju kolektīvs „Ance”, Dvietes pagasta kultūras nama vidējās paaudzes deju kolektīvs „Dviete”.
XVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku atklāšana notika 1. jūlijā ar tradicionālo Garīgās mūzikas koncertu Doma baznīcā, sekos Svētku dalībnieku gājiens pa Rīgas pilsētas ielām. Ilūkstes novada tautas mākslas kolektīvi svētku gājienā devās kopā ar Sēlijas novadu kolektīviem zem Sēlijas kultūrvēsturiskā novada karoga. Krāšņos tautas tērpos ģērbto dalībnieku vairāku stundu ilgais gājiens noslēdzās ar īpašu Dziesmu un Deju svētku dalībniekiem veltītu Atklāšanas pasākumu.
Gatavojoties svētkiem, katrā Latvijas novadā ir izraudzīti Dziesmu un Deju svētku vēstneši,kas popularizē tautas mākslas tradīcijas un stāsta savu svētku stāstu.Par mūsu novada Dziesmu svētku vēstnesi ir kļuvis Šederes pagasta Lašu koris un tā diriģente Maija Žigajeva, kas vada jaukto kori. Koris, kas ir bagāts ar senām kordziedāšanas tradīcijām,caur dziesmu, dziedāšanas mīlestību vieno kopā vairāku mūsu novada pagastu dziedātājus. Šederes pagasta Lašu koris svētkos piedalās Noslēguma koncertā „Zvaigžņu ceļā”, kas ir svētku nedēļas kulminācija , kurā 12 000 balsīgs dziedātāju kopkoris Mežaparka Lielajā estrādē sniegs trīs stundu garu koncertu.Noslēguma koncerts pāries Sadziedāšanās naktī, skatītājiem pievienojot arī savas balsis, un turpināsies līdz pat rīta gaismai.
Folkloras kopa „Ritam” piedalīšanos svētkos jau uzsāka ar dalību Starptautiskajā folkloras festivālā „Baltika”, kas noritēja Rīgā un dažādās Latvijas pilsētās, kultūrvēsturiskajos reģionos no 16.- 17.jūnijam, un ir viens no Dziesmu un Deju svētku ieskaņas pasākumiem. Dziesmu un Deju svētku laikā folkloras kopa „Ritam” ar tautas tradīciju programmu piedalījās folkloras kopu muzicēšanā Vērmanes dārzā.
Pilskalnes vidējās paaudzes deju kolektīvs un Ilūkstes novada kultūras centra jauniešu deju kolektīvs „Labrīt” piedalās koncertuzvedumā ”Vēl simts gadi dejai” Arēnā „Rīga”, kur krāšņā koncertā izdejos skaistākās latviešu dejas, kas ir kļuvušas par apliecinājumu tautas dejas skaistumam un varenībai.
Par nozīmīgāko un gaidītāko deju nozares notikumu šajos simtgades Dziesmu un Deju svētkos ir kļuvis deju lieluzvedums „Māras zeme”. Deju uzveduma ideja ir caur kustību, dejas soli izstāstīt mūsu Latvijas- Māras zemes vēsturisko stāstu no vissenākajiem laikiem, kad latviešu ciltis apdzīvo šo teritoriju, kristietības atnākšanu, mūsu valsts dzimšanu pirms tālajiem simts gadiem, kā arī nonākt mūsdienās un vēstīt notikumus ar dejas tagadnīguma formu. Visi mūsu novada deju kolektīvi , piedaloties deju uzvedumā „ Māras zeme”, Daugavas stadionā kopā ar 17 000 dejotāju caur kustību un tautas dejas soli, caur laukumā izveidoto ornamentu, mūziku, enerģiju, ritmu un krāsu izstāstīs Latvijas bagāto vēsturi.
Jāatzīmē, ka Svētku laikā būs iespēja apmeklēt vairāk nekā 65 pasākumus un tiks organizēti arī vairāki bezmaksas pasākumi, ar kuriem iepazīties var programmā
Sandra Stašāne
Ilūkstes novada kultūras centra direktore