„Tautas Saimes grāmata” ceļos arī Ilūkstes novadā

„Tautas Saimes grāmata” ceļos arī Ilūkstes novadā

     Latvijas nu jau gandrīz 100 gadu ilgajā vēstures nogrieznī vēl nav bijis grāmatas, kas būtu bijusi rakstīta tikai ar roku, kuru rakstītu pati tauta, un kur ikvienam iedzīvotājam būtu bijusi iespēja to darīt! Pēc Rīgas Aktīvo senioru alianses RASA iniciatīvas ir izveidota Latvijas valsts simtgadei veltīta „Tautas Saimes grāmata” – iedzīvotāju dāvana Latvijai, kas ceļo pa Latviju un kurā katram iedzīvotājam ir unikāla iespēja ļoti personiski uzrunāt valsti, uzticēt savus spožākos mirkļus un savas emocijas, uzticēt Latvijai tās simtgadē savu piedzīvoto un pārdzīvoto, paskatoties uz savu dzīvi Latvijas valsts 100 gadu pastāvēšanas kontekstā.

     Katrs cilvēks, kas dzīvo Latvijā un jūtas piederīgs Latvijas valstij, neatkarīgi no savas etniskās vai reliģiskās piederības ir aicināts rakstīt savu šī grāmatas daļu. Grāmatas iecere ir radīta, nevis vienkārši laimes vēlējumu apkopojumu, bet iet daudz dziļāk – lai tiem, kas lasīs grāmatu, pavērtos dažādu laikmetu ainas visu Latvijas 100 gadu garumā, lai atklātos dažādi dzīves stāsti, kas kā liecības raksturotu gan cilvēku gaitas Latvijā, gan mūsu kopējo ceļu arī globālajā kontekstā. Jo tas viss kopā veido mūsu tautas vēsturisko atmiņu, mūsu kopējās liecības par tautas noieto ceļu!

     „Tautas Saimes grāmata” ir uzsākusi savu ceļu pa Latvijas pilsētām, novadiem un pagastiem. Grāmata ir jau viesojusies Rucavā, Liepājā, Grobiņā, Alsungā, Jūrkalnē, Gudeniekos, Baldonē, Rojā, Mērsragā, Skrundā, Kuldīgā, Aglonā, Kocēnos, Staicelē, Ādažos, Balvos, Jelgavā, Ventspilī, Jēkabpilī, Alojā, Madonā, Aizputē, Brocēnos, Līvānos, Saldū, Stendē, Daugavpils novadā un Rogovkā. Ar jauno gadu „Tautas Saimes grāmata” savu ceļu sākusi Jēkabpils pilsētā un Burtnieku novadā.

     Rīgā grāmata ir bijusi Rīgas Zooloģiskajā dārzā, Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā, kā arī pie maestro Raimonda Paula, grupas „Dzeguzīte”, grupas „Brāļi Grīnbergi” u. c. Novēlējumus raksta gan seniori, gan skolēni, ģimenes un individuāli cilvēki, iestāžu kolektīvi un biedrības. Novēlējumi izteikti arī dzejā, zīmējumos un papildināti ar fotogrāfijām. Ieskats dažos vēlējumos:

     „Armijā biju rakstvedis, tāpēc man nebija jāskrien ar šauteni. Lai nevienam latvietim dzīvē nebūtu rokā jāņem ierocis un jāpaceļ pret citu cilvēku!” (Andris Siliņš, 67 gadi)

     „Novēlu nevienam nedzīvot laikmetu griežos, kad izzūd cilvēciskās vērtības, kad cilvēkiem zūd izpratne par ļauno un labo, kad cilvēkiem piespiež doties karā un šaut vienam uz otru! Lai nevienam cilvēkam ne tikai Latvijā, bet uz visas zemes nebūtu jāpārcieš kara un koncentrācijas nometņu šausmas! Mana cerība ir, ka mazbērniem būs iespēja izveidot tādu Latviju, kura jebkuram tās iedzīvotājam būtu kā sapnis, un visiem būtu vieta un darbs šeit Latvijā! Lai visiem būtu vieta un darbs šeit Latvijā! Lai visi varētu dzīvot bez rūgtuma sirdī! (Skaidrīte Emīlija Viļčinska, 97 gadi)

     „Es lepojos ar to, ka mēs visa ģimene kopīgi strādājam un nododam tradīcijas no paaudzes paaudzē – cepam maizi, sklandraušus un vedam pārdot. Priecājos, ka varam ar prieku strādāt tepat Latvijā un mums nav jābrauc prom uz Īriju! Lai katrai ģimenei izdodas būt kopā Latvijā!” (Jautrīte Danenberga-Damberga).

     2018. gadā visas grāmatas atkal atgriezīsies Rīgā, lai nonāktu Nacionālajā bibliotēkā.

     Grāmatas ceļam var sekot līdzi mājaslapā un Facebook vietnē.

     Aicinām sekot līdzi informācijai – par precīzo laiku, kad Ilūkstes novadā uzņems „Tautas Saimes grāmatu”, tiks ziņots februāra sākumā!

 

„Tautas Saimes grāmatas” koordinators

Aivars Meija