Subatē iestādīts Latvijas simtgades ozols

titulbilde      Latvijas valsts simtgades atklāšana notika 4. maijā akcijā „Apskauj Latviju!”, kad satikās cilvēku rokas un gara spēks, apskaujot Latviju, klājot baltus galdautus un godinot drosmīgos valstsvīrus, kas pirms simts gadiem apvienoja Latvijas tautu ceļā uz neatkarīgu valsti. 4. maijā pie Latvijas robežas esošo 45 pašvaldību teritorijās stādījām ozolus, kam pievienota īpaša norāde, kas apliecinās, ka tas ir Latvijas simtgades ozols.

     Stādīšanas darbi tika vienlaicīgi uzsākti no četriem galējiem Latvijas punktiem, kuros par piemiņu valsts astoņdesmitajai jubilejai (1998. gadā) tēlnieks Vilis Titāns izveidoja skulpturālu grupu „Latvija saules zīmē”. Meikšānu ciemā Zilupes – Šķaunes ceļa malā atrodas viena no četrām zīmēm „Austras koks”, jo, būdams vistālāk uz valsts austrumiem, pirmais „sveic” sauli. „Saules puķe” – Latvijas tālākais dienvidu punkts – atrodas Demenes pagastā, Daugavpils novadā. „Zaļais stars” – Latvijas galējais rietumu punkts – atrodas Bernātos, Nīcas novadā. „Baltās naktis” – Latvijas tālākais ziemeļu punkts – atrodas Ipiķu pagastā, Rūjienas novadā.

Ilūkstes novada pašvaldība atrodas galējā dienvidu maršrutā, un Latvijas simtgades ozola stādīšanai tika izvēlēta mūsu novada pierobežas pilsēta – Subate. Pasākumā ar spēcinošiem vārdiem un domām piedalījās pašvaldības, Iekšlietu ministrijas pārstāvji, VUGD vienības, jaunsargi, ka arī viesi no pierobežas pilsētas Lietuvā – Ābeļiem. Kopā radījām svētku sajūtu gan, dodoties svētku gājienā pa Subates ielām, gan Baltā galdauta svētku koncertā, gan ozola stādīšanas laikā Subates tirgus laukumā. Spēcīgas saknes Subates ozolam aizdziedāja Ilūkstes novada ļaudis, ciemiņi, kā arī Latvijā pazīstami cilvēki – Renārs Kaupers, Ilze Jurkāne, Goran Gora, Žanete Jaunzeme-Grende, Ivars Ījabs, Vjačeslavs Kaščejevs un citi.

4. maija vēsturiskie notikumi kalpo kā liecība un atgādinājums – dzīve var būt sarežģīta, bet valstiskuma un brīvības vērtības nekad nedrīkst aizmirst. Savstarpējā pleca un atbalsta sajūta tautā ir ceļš, kas padara tuvāku kopēja mērķa sasniegšanu. Cilvēki neizvēlas laiku, kurā dzīvo, jo dzīve tā iekārtota, ka viens otru nomainām paaudzēs, pirms mums bija mūsu vecāki, tagad esam mēs, mūsu bērni, mazbērni un dažiem jau mazmazbērni. Visi kopā mēs veidojam šo laikmetu – steidzīgo un neatgriezenisko. Ir jādara, ko spējam, lai pacilātu garu, jādara, ko spējam, savā personīgajā līmenī. Ne velti Kārlis Ulmanis reiz teicis – „Ziedo savai dzimtai un savai tautai kaut jel desmit minūtes laika dienā – un tevi un mūs visus sāks apspīdēt gaišāka, spožāka un siltāka saule”.

Lai Latvijas valsts atdzimšanas diena mūs pilda ar gaismu, spēku un lepnumu!

 

1

2

3

4

5

6

Vairāk foto skatīt Fotogalerijā