Subatē demonstrēs filmu „Valkātājs”

Subatē demonstrēs filmu „Valkātājs”

***26. februārī plkst. 18.00 Subates Kultūras un tūrisma centrs aicina uz kino vakaru. Tiks demonstrēta filma „Valkātājs”. Biļetes cena – 2 EUR.

 

Vairāk par filmu:

***Ivara Zviedra pilnmetrāžas dokumentālā filma „Valkātājs” ir Latvijas–Krievijas pierobežas joslas portrets, kur latgalieši mēģina pār Eiropas Savienības robežu pārvest vjetnamiešus. Vientuļās viensētas, kuru skapjos vēl karājas saimnieku drēbes, melnā virtuve, kurā notiek sarunas par robežpārkāpējiem un robežsargi, kuri sargā Latvijas un visas Eiropas Savienības austrumu robežu… Šeit atklājas pierobežas dzīves stāsti.

***Mežā pie Eiropas Savienības robežas naktī satiekas nelegālie imigranti un vietējais iedzīvotājs Pepiņš. Šī tikšanas ir nejaušība vai rūpīgs plāns…? Katru dienu Latviju pamet vidēji 44 cilvēki, kas ir viena vidēja Latvijas pilsēta gadā. Pierobežā situācija ir vēl dramatiskāka – no kartes tiek svītroti ciemi, jo cilvēki ir aizbraukuši vai nomiruši. Tie, kuri grib dzīvot savā dzimtajā ciemā, piepelnās, kā māk. Pepe, viens no filmas varoņiem, Jauno gadu sagaida divreiz. Pirmo reizi, kad noskatās Putinu, un otro – kad skatās Vējoņa uzrunu. Slavē Putinu, bet kritizē Vējoni: tur ir labāk, mājās – viss slikti. Par „valkāšanu” Pepe ir notiesāts, iespējams, ap vasaras saulgriežiem būs alkal uz brīvām kājām. Vjetnamieši, kuri, šķērsojot Latvijas robežu nelegāli, cer tikt uz Eiropu, nāk caur purvu nedēļu, ir uz spēku izsīkuma robežas. Viņi ceru būt laimīgi tur, pārtikušajā Eiropā, taču nereti laimes stāsts beidzas kādā no Latvijas cietumiem. Kopā ar Pepi Valmieras cietumā sēdēja arī 17 vjetnamiešu. Pepe arī gribēja būt laimīgs, nopirkt kādu vecu māju pierobežā. Nolēma piestrādāt par „valkātāju”, viņu noķēra. Pepe ilgi neatzinās, tiesa ilga 2 gadus, līdz beigu beigās piesprieda 2 ar pusi gadus cietumā. Pepe neko negrib mainīt savā dzīvē. Tikai atgriezties pierobežā un atkal sākt visu no gala.

***Aplis noslēgsies ar neko. Viss pa vecam – šmakovka, draugi „valkātāji”, trūcīga vide un sapnis par savu māju, kur mierīgi var dzīvot. Tāpat kā vjetnamiešiem aplis noslēdzas ar aizsūtīšanu atpakaļ uz mājām. Ceļš pa vidu uz nekurieni caur Latvijas–Krieivijas pierobežas purviem ir kā metafora šodienas globālajai migrācijai, kur „Pepes” un „vjetnamieši” veic laimes gājienu, bet atgriežas mājās ar cietuma rētām.