Slimību profilakses un kontroles centrs aicina būt uzmanīgiem vasaras laikā

Slimību profilakses un kontroles centrs aicina būt uzmanīgiem vasaras laikā

     Vasara ir pārpildīta ar dažādiem notikumiem – ceļojumiem, publiskajiem pasākumiem (koncertiem, festivāliem, pilsētas svētkiem), dārza darbiem un  atpūtas dabā.

   Lai atvaļinājumā vai skolēnu brīvlaikā nav jāpiedzīvo kādi nepatīkami pārsteigumi, aicinām iedzīvotājus būt zinošiem par būtiskākajiem slimību un traumatisma profilakses pasākumiem vasarā

 

Ērces

Vasarā, uzturoties dabā (dārzā, parkos, sporta pasākumos, utml.), paaugstinās ērču piesūkšanās risks, kas, savukārt, var rezultēties ar ērču encefalītu, Laimas slimību vai ērlihiozi. Lai sevi un sev tuvākos pasargātu, jāievēro sekojoši drošības pasākumi:

  • jāvakcinējas pret ērču encefalītu;
  • jāizvēlas atbilstošs apģērbs, to regulāri pārbaudot, kā arī lietojot aizsardzības līdzekli – repelentu pret insektiem;
  • pareizi jārīkojas brīdī, kad ērce piesūkusies.

Roku higiēna

Vairāk laika pavadot ārpus mājām, īpaši dažādos publiskos pasākumos, īpaša uzmanība jāpievērš tieši roku mazgāšanai, lai ilgi gaidītais pasākums nepārvērstos atmiņās par, piemēram, vēdersāpēm.

Būtiski atcerēties sekojošus pamatprincipus:

  • Jāmazgā rokas pirms ēšanas un dzeršanas, kā arī pēc tualetes apmeklējuma;
  • Ja nav pieejams ūdens un ziepes, ieteikums izmantot mitrās salvetes vai roku dezinfekcijas līdzekļus.

Sauļošanās

Piesardzības pasākumu neievērošana, uzturoties saulē, var negatīvi ietekmēt veselību, radot tādas izmaiņas ādā, kas paaugstina ādas vēža attīstības risku. Lai no tā sevi pasargātu, jāievēro vienkārši drošības pasākumi, t.i., jālieto saules aizsargkrēms, jāizvairās no uzturēšanās tiešajos saules staros un jāizvēlas atbilstošs apģērbs.

 

Traumatisms, atpūta pie ūdens

Vasaras sezonā, strādājot ar dārza tehniku vai aktīvi atpūšoties, pieaug risks dažādu traumu gūšanai – lūzumiem, vaļējām, grieztām brūcēm, utt. Īpaša uzmanība siltajā laikā jāpievērš ūdenspriekiem, brīdinot par  iespejamajām sekām, kas var iestāties, pārgalvīgas rīcības rezultātā, piemēram, lecot uz galvas ūdenī – paralīze, nāve.

 

VAIRĀK INFORMĀCIJAS ŠEIT.

Slimību profilakses un kontroles centra

Veselības veicināšanas departamenta

Slimību profilakses nodaļas

vadītāja

Agnese Freimane