Putnu gripa šogad īpaši bīstama

lido zosis     Kopā ar pirmajiem gājputniem šogad atlido arī ierobežojumi mājputnu audzētājiem. Tas saistīts ar augsti patogēno putnu gripas ierosinātāju H5N8 un H5N5, konkrētāk – putnu gripu. Vieni no svarīgiem noteikumiem, kas jāievēro putnu īpašniekiem, ir Ministru Kabineta noteikumi Nr. 291 (09.06.2015.) Noteikumi par biodrošības pasākumu kopumu dzīvnieku turēšanas vietām”.

    Noteikumi attiecas uz mājputnu – vistu, tītaru, pērļu vistiņu, zosu, pīļu, paipalu, baložu, fazānu, irbju un citu ierobežotās platībās turētu putnu – novietnēm.

Mājputniem slimība izpaužas ar samazinātu barības patēriņu, dējējputniem samazinās olu dējība, parādās nomāktība, nevēlēšanās kustēties, uzboztas spalvas, augšējo elpošanas ceļu iekaisums – šķaudīšana, iesnas, dažreiz asiņaina caureja. Rezultātā seko augsta mājputnu mirstība (48 stundu laikā mirst 100% putnu). Sevišķi uzņēmīgas ir pīles un zosis.

Saistībā ar putnu gripu Lauku atbalsta dienests (LAD) izsludina projektu iesniegumu pieņemšanu apakšpasākumā Atbalsts profilaktiskajiem pasākumiem, lai mazinātu epizootiju un epifitotiju iespējamās sekas” putnkopības nozarei. Projektu pieteikumu pieņemšana notiek no 2017. gada 1. marta līdz 2017. gada 31. martam. Uz atbalstu var pretendēt tikai tirgum paredzētās primārās lauksaimniecības produkcijas ražotāji putnkopības nozarē, kuriem ar normatīvajiem aktiem ir uzlikta prasība ieviest biodrošības pasākumu plānu. Turklāt atbalsta pretendents uz projekta iesniegšanas brīdi vismaz gadu realizē produkciju tirgū, ko apliecina produkcijas realizācijas dokumenti. Attiecināmajās izmaksās ietilpst žogu, dezinfekcijas barjeru, dezinfekcijas paklāju, aizsargapģērba iegāde.

Plašāka informācija Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra mājaslapā.