Meklējot gardākās plātsmaizes, aizvadīts konkurss „Izgaršo Latviju”

IMG 8425      23. novembrī Ilūkstes Bērnu un jauniešu centrā norisinājās konkurss skolēniem „Izgaršo Latviju”, veltīts Latvijas 99. dzimšanas dienai. Ar mīlestību uz ēdienu un cieņu pret gatavošanas tradīcijām devāmies gardākās plātsmaizes meklējumos Ilūkstes novadā. Šī gada konkursa tēma – „Plātsmaize”, jo rudens mūs lutina ar svaigām veltēm: āboliem, ogām, ievārījumu.

Konkursa mērķis bija iepazīties ar Latvijas un novada ēdiena gatavošanas tradīcijām, pētīt senās receptes, izcelt kulinārā mantojuma nozīmi, tikties ar recepšu zinātājām, dokumentēt senas un ne tik senas vecmāmiņu receptes.

Visas komandas teicami tika galā ar seno recepšu pētīšanu un prezentāciju konkursā. Katrīna Baltmane uz konkursu atnesa savas vecvecmāmiņas recepšu kladi un par savu plātsmaizi saņēma balvu kā „Labākā Latvijas svētku kūka”. Enija Varguleviča un Jolanta Daukste pagatavoja Elzas vecāsmātes plātsmaizi, kuru tik eleganti pasniedza, ka žūrija piešķīra balvu „Saimnieces svētku priekšautiņš”. Karalīna un Andželika Purvinskas prezentēja savas vecmammas Marijas Purvinskas no Vilkupes ābolu pīrāga recepti un saņēma skatītāju simpātijas balvu par garšīgāko kūku. Daniela Celpanova un Kitija Beitāne prezentēja tantes Irinas modernu svētku kūku ar ābolu rozītēm, par ko ieguva pateicību, saņemot „Saimnieces goda priekšautiņu”. Anna Kačanova saņēma balvu nominācijā „Plātsmaize ar bērnības garšu”, jo viņa ar vecomāti cepa biezpienmaizi malkas krāsnī. Zita Zanda Stupiņa un Katrīna Ķīse par savu drumstalu kūku saņēma balvu nominācijā „Senākās receptes”. Darja Lučina tika atzīta nominācijā „Kulinārā mantojuma glabātāja”. Elvita Bērziņa, Liāna Isajeva, Diāna Mihailovska un Jevgēnija Boiko saņēma pateicību par latviskāko kūku ar āboliem, ievārījumu un kakao.

„Konkursā „Izgaršo Latviju!”, kuru ik gadu organizē Bērnu un jauniešu centrs, ieguvēji ir visi: gan dalībnieki, gan skolotāji, gan vecāki. Šī gada konkursa tēma par plātsmaizēm pierādīja senu patiesību, ka kopā gatavots ēdiens ir visgaršīgākais. Visām konkursa dalībniecēm plātsmaizes recepte tika aizgūta ģimenē – no mammas vai vecmammas, vai pat vecvecmāmiņas. Tas liecina par stabilām tradīcijām ģimenē un par to, ka jau no mazām dienām bērni tiek mācīti svinēt svētkus un ar gardumiem iepriecināt sevi un citus arī ikdienā,” daloties iespaidos, atzīst konkursa žūrijas pārstāve, Ilūkstes 1. vidusskolas direktora vietniece audzināšanas jomā Andželika Pabērza.

Paldies skolotājām, kas ieguldīja savu darbu, gatavojot meitenes konkursam!

 

Ilūkstes Bērnu un jauniešu centra direktore

Vanda Rimša

 

IMG 8432

IMG 8459

IMG 8496

IMG 8528

IMG 8536

IMG 8548