Ir tapis Saeimas lēmums par administratīvi teritoriālās reformas (ATR) turpināšanu

Ir tapis Saeimas lēmums par administratīvi teritoriālās reformas (ATR) turpināšanu

     Kopš 1990. gada mūsu valstī aizvien sarūk iedzīvotāju skaits. Kopš 1990. gada tas sarucis par 27%, kopš 2000. gada – par 19%, bet kopš 2010. gada – par 9%. “Sarukšanai Latvijā ir divi līmeņi – absolūtais un perifēriskais. Latvijā iedzīvotāju skaita sarukšanai ir divi galvenie cēloņi – ekonomiskais un demogrāfiskais. Dzimstība samazinās, un sabiedrība kļūst arvien vecāka. Turpinās speciālistu aizplūšana, tukšo mājokļu paliek vairāk, infrastruktūra tiek izmantota arvien nepilnīgāk. Tas kopumā ietekmē vietu dzīves kvalitāti un sociālo potenciālu: teritoriju attīstības spējas kļūst ierobežotākas,” – A. Miglavs, Agroresursu un ekonomikas institūta Lauksaimniecības attīstības un ekonomisko attiecību daļas Ekonomikas nodaļas vadošais pētnieks Dr. oec.

     Vājš, tomēr mierinājums ir fakts, ka Latvija šajā ziņā nav unikāla. Šādas krīzes piedzīvojušas arī citas valstis, piemēram, Lietuva, tomēr kaimiņvalsts attīstības perspektīvas ir pozitīvākas, jo apdzīvotības blīvums ir 1,5 reizes lielāks. Arī Bulgārijā un Rumānijā iedzīvotāju skaits samazinās. Jāsaka gan – ne tik lielā apmērā.

     Šodienas situācija ir skaidra, tomēr aktuāls jautājums: kas Latviju gaida nākotnē? “Prognozē, ka līdz 2030. gadam iedzīvotāju skaits turpinās sarukt, neliels pieaugums gaidāms Rīgā, bet tas notiks, pateicoties perifēriskai migrācijai, nevis iedzīvotāju skaita pieaugumam. Tātad cilvēku skaits ārpus galvaspilsētas saruks arvien straujāk,” tā pētnieks.

     Ņemot vērā minētās negatīvās tendences, ir labi, ka politiskajā dienas kārtībā jautājums par teritoriju pārvaldību ir parādījies. “Slikti ir tas, ka šo jautājumu apskata tikai no administratīvi teritoriālās reformas aspekta. Šobrīd ir tapis Saeimas lēmums par ATR turpināšanu, kas būtībā pasaka tikai vienu – ka līdz gada beigām jābūt gatavai jaunajai kartei. VARAM runā tikai par procesu, kā līdz kartei nonākt. Bet neviens nerunā ne par vienu teritoriju attīstības pārmaiņu vadības procesu. Tas mūs kā pētniekus un šīs valsts pilsoņus satrauc visvairāk.”

LPS Komunikācijas nodaļas vadītāja
padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos

Jana Bunkus

 

     Aicinām iepazīties ar daudzveidīgu informāciju, saistībā ar gaidāmo reformu: