Kad otas triepiens satiekas ar fotoaparāta klikšķi…

Kad otas triepiens satiekas ar fotoaparāta klikšķi…

 

 

***Tāds viens mirklis, kad otas triepiens satiekas ar fotoaparāta klikšķi… Patiesībā – tādas sešas dienas, kad, viens otra klātbūtnes bagātināti, roku rokā darbojas gleznotāji un fotogrāfi.

***No 28. jūnija līdz 3. jūlijam Ilūkstē noritēja pirmais mākslas plenērs projektā „Kultūrvēsturisko vietu, objektu fiksācija foto un glezniecības plenērā Ilūkstē”. Radošumā satikās 5 gleznotāji: Vēsma Ušpele (Maltas pag.), Ilze Griezāne (Līvāni), Vija Stupāne (Aglonas pag.), Agra Ritiņa (Rēzekne) – kopā sauktas kā „nedalāmā VIVA”, Ilona Linarte-Ruža (Ilūkste) un 5 fotogrāfi: Aivars Bulis (Daugavpils), Reinis Fjodorovs (Rīga), Leonīds Važnais (Rēzekne), Anna Ruža (Rīga), Sarmīte Bogdanoviča (Ilūkste), lai tvertu Ilūksti „šodien” – fotogrāfijās un gleznās iemūžinātu Ilūkstes kultūrvidi, vēsturiskos objektus un sadzīvi.

***Tā kā šī projekta mērķis ir apzināti fiksēt un atstāt nākamajām paaudzēm 2021. gada kultūrvides liecības caur foto un mākslas plenēra dalībnieku skatījumu uz objektiem, kas atrodas Ilūkstē un tās apkārtnē, katram bija iespēja iepazīt un atklāt Ilūkstes pilsētu no cita skatupunkta. Fotogrāfu soļi beidzot atrada arī klusākas ielas, neiepazītie rakursi ieguva jaunu elpu, skatiens biežāk nekā jebkad lūkojās pēc kaut kā, kas vienkārši ļaujas atrasties un pārtvert. Šur tur pavīdēja gleznotāju mierpilnie stāvi, kas iedvesmoja garāmgājējus gan ar savu otas triepienu, gan pārmītu vārdu un siltu skatu.

***Viens no fotogrāfiem – Reinis Fjodorovs – sava redzējuma unikalitāti uzdāvināja arī Subatei, darba ideju realizējot tieši šajā pierobežas pilsētiņā. Paldies Subates iedzīvotājiem, kas ne tikai atbalstīja ar kādu domu vai vārdu, bet aizvien bija atvērti uz palīdzību un pretimnākšanu arī darba procesā.

***Plenērs veicināja komunikāciju starp mākslas baudītājiem un radītājiem arī vienreizējajās meistarklasēs. Foto meistarklasē, kuru vadīja fotogrāfs Leonīds Važnais, interesentiem bija iespēja iepazīt un pašiem iemēģināt roku skanogrammu (ar skenera palīdzību skenētu objektu) iespēju pasaulē, tādējādi radot ierastajai fotogrāfijai līdzvērtīgu māksliniecisku rezultātu.

***Tāpat Ilūkstes Bērnu un jauniešu centra pagalmā radošuma pārpildīta aizritēja Agras Ritiņas meistarklase gleznošanā, kuras rezultātā gan mazie Ilūkstes Mūzikas un mākslas skolas mākslinieki, gan pieaugušie interesenti rokās turēja katrs savās krāsās ievītu ziedu gleznojumu.

***Cik dažādi ir cilvēki, tikpat dažāds ir arī rezultāts! 3. jūlijā tas vienkopus kļuva redzams un pieejams visiem interesentiem. Piedaloties pašiem māksliniekiem un pilsētas iedzīvotājiem, tika atklāta izstāde, kas visā krāšņumā atklāj katra ieraudzītu un tieši savās krāsās ievītu Ilūksti. Grafiskums savijas ar mākslinieciskumu un atrod savu vietu šodienā. Ikviens no māksliniekiem teica lielu paldies Ilūkstei par ļaušanos iepazīt, par mieru un nesteidzīgumu, kas šeit valda, un katru smaidu, ko satika savā ceļā.

***Plenēra laikā apzinātie, foto un mākslas veidā fiksētie momenti rada unikālas kultūrvēstures liecības par nozīmīgo attīstības centru Latvijas dienvidos – Ilūksti, kas vēstures arhīvos minēta jau 1559. gadā, tāpēc arī 2021. gada vasarā iemūžinātie kultūrvides objekti tiks iekļauti arhīvā. Ceram, ka aizsāktās foto un mākslas plenēra tradīcijas atradīs savu vietu šajā pusē arī turpmākajos gados, lai fotogrāfijās un gleznojumos saglabātu nākošām paaudzēm liecības par šo burvīgo vietu.

***Plenērā tapušo darbu izstāde ir apskatāma Ilūkstes Kultūras un mākslas centrā līdz 19. jūlijam.

***Foto no izstādes atklāšanas (2021. gada 28. jūnijā) skatāmas ŠEIT.

***Foto no darba procesa (no 28. jūnija līdz 3. jūlijam) skatāmas ŠEIT.

 

 



Skip to content