Kad otas triepiens satiekas ar fotoaparāta klikšķi…

Kad otas triepiens satiekas ar fotoaparāta klikšķi…

 

 

***Tāds viens mirklis, kad otas triepiens satiekas ar fotoaparāta klikšķi… Patiesībā – tādas sešas dienas, kad viens otra klātbūtnes bagātināti, roku rokā darbojas gleznotāji un fotogrāfi.

***No 28. jūnija līdz 3.jūlijam Ilūkstē noritēja pirmais mākslas plenērs “Kultūrvēsturisko vietu, objektu fiksācija foto un glezniecības plenērā Ilūkstē.” Radošumā satikās 5 gleznotāji: Vēsma Ušpele (Maltas pag.), Ilze Griezāne (Līvāni), Vija Stupāne (Aglonas pag.), Agra Ritiņa (Rēzekne) – kopā sauktas kā nedalāmā  VIVA, Ilona Linarte – Ruža (Ilūkste) un 5 fotogrāfi: Aivars Bulis (Daugavpils), Reinis Fjodorovs (Rīga), Leonīds Važnais (Rēzekne), Anna Ruža (Rīga), Sarmīte Bogdanoviča (Ilūkste), lai tvertu Ilūksti “šodien” – fotogrāfijās un gleznās iemūžinātu Ilūkstes kultūrvidi, vēsturiskos objektus un sadzīvi. Tā kā šī projekta mērķis ir apzināti fiksēt un atstāt nākošajām paaudzēm 2021.gada kultūrvides liecības caur foto un mākslas plenēra dalībnieku skatījumu uz objektiem kas atrodas Ilūkstē un tās apkārtnē, katram bija iespēja iepazīt un atklāt Ilūkstes pilsētu no cita skatupunkta. Fotogrāfu soļi beidzot atrada arī klusākas ielas, neiepazītie rakursi ieguva jaunu elpu, skatiens biežāk nekā jebkad lūkojās pēc kaut kā, kas vienkārši ļaujas atrasties un pārtvert. Šur tur pavīdēja gleznotāju mierpilnie stāvi, kas iedvesmoja garāmgājējus gan ar savu otas triepienu, gan pārmītu vārdu un siltu skatu.

***Viens no fotogrāfiem – Reinis Fjodorovs, sava redzējuma unikalitāti uzdāvināja arī Subatei, darba ideju realizējot tieši šajā pierobežas pilsētiņā. Paldies Subates iedzīvotājiem, kas ne tikai atbalstīja ar kādu domu vai vārdu, bet aizvien bija atvērti uz palīdzību un pretimnākšanu arī darba procesā.

***Plenērs veicināja komunikāciju starp mākslas baudītājiem un radītājiem arī vienreizējajās meistarklasēs. Foto meistarklasē, kuru vadīja fotogrāfs Leonīds Važnais, interesentiem bija iespēja iepazīt un pašiem iemēģināt roku skanogrammu (ar skenera palīdzību skenēti objekti) iespēju pasaulē, tādējādi radot ierastajai fotogrāfijai līdzvērtīgu māksliniecisku rezultātu.

***Tāpat, Ilūkstes BJC pagalmā radošuma pārpildīta aizritēja Agras Ritiņas meistarklase gleznošanā, kuras rezultātā gan mazie IMMS mākslinieki, gan pieaugušie interesenti rokās turēja katrs savās krāsās ievītu ziedu gleznojumu.

***Cik dažādi ir cilvēki, tik pat dažāds ir arī rezultāts!

***3.jūlijā tas vienkopus kļuva redzams un pieejams visiem interesentiem. Piedaloties pašiem māksliniekiem un pilsētas iedzīvotājiem, tika atklāta izstāde, kas visā krāšņumā atklāj katra ieraudzītu un tieši savās krāsās ievītu Ilūksti. Grafiskums savijas ar mākslinieciskumu un atrod savu vietu šodienā! Ikviens no māksliniekiem teica lielu paldies Ilūkstei par ļaušanos iepazīt, par mieru un nesteidzīgumu, kas šeit valda un katru smaidu, ko satika savā ceļā.

***Plenēra laikā apzinātie un fiksētie momenti rada unikālu Kultūrvēstures arhīvu foto un mākslas veidā par nozīmīgo centru Latvijas Dienvidos, Ilūksti, tāpēc tiks izveidots arhīvs par 2021.gada vasaras Kultūrvides objektiem fotogrāfijās un mākslas darbos glezniecībā.

***Mākslinieku izstāde joprojām ir skatāma Ilūkstes KN līdz 19. jūlijam.

***Ceram, ka aizsāktās foto un mākslas plenēra tradīcijas atradīs savu vietu šajā pusē arī turpmākos gadus, lai saglabātu fotogrāfijās un gleznojumos liecības nākošām paaudzēm par šo burvīgo vietu, kas vēstures arhīvos minēta jau 1559.gadā.

***Projekts ir realizēts ar Latgales reģiona attīstības aģentūras, Valsts kultūrkapitāla fonda un AS Latvijas valsts meži finansiālo atbalstu.

***Izstādes atklāšana (2021. gada 28. jūnijs) vairāk foto skatīt šeit

***Izstādes process 28. jūnija līdz 3. jūlijam vairāk foto skatīt šeit