Ilūkstē atklāts piemineklis 1941. un 1949. gada represijās cietušajiem

IMG 5502     Ik gadu 25. martā un 14. jūnijā no jauna šķiram mūsu tautas atmiņu lapaspuses par drūmajiem vēstures notikumiem. Notikumiem, kas neatgriezeniski mainīja tūkstošiem likteņu un dzīvesstāstu. Un ik gadu 25. marts un 14. jūnijs liek aizdomāties –, kas mūs aptumšo un kas mūs nes gaismā. Tā nav tikai vēsture, tas ir stāsts par mums šodien. Svarīgs katrs ugunskurs, kas cerībā, ticībā un mīlestībā degts mūsu sirdīs. Ne velti Imants Ziedonis ir rakstījis: „Laiki nav svarīgi. Svarīgs ir cilvēks”.

    Piemiņā par to laiku notikumiem un kā vēstījums nākamajām paaudzēm 14. jūnijā, Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienā, Ilūkstē pie Veselības centra „Ilūkste” tika atklāts piemineklis 1941. un 1949. gadā izvestajiem Ilūkstes novada (toreiz – apriņķa) iedzīvotājiem. Pieminekļa autors – tēlnieks Ivo Folkmanis.

Iecere par pieminekļa izveidi radās, sadarbojoties represētajiem un pašvaldībai, izvirzot koncepciju par pieminekli ar plašāku nozīmi, proti, uzsverot toreizējos pagastus, no kuriem izveda iedzīvotājus, un izsūtīto skaitu. I. Folkmanis realizēja domu, ka piemineklis ir kā simboliskas ieejas durvis ar pakāpieniem,stāstot par to, ka reiz cilvēks stāvējis pie nama durvīm vai darba laukā, bet pēc deportācijām viņa vairs nav. Durvis simbolizē betona plāksne, no kuras augšējās daļas izvirzās pārkare, pie kuras piestiprināta bieza, ar rūsu klāta tērauda plāksne kā simbols dzelzceļa sliedēm un vagoniem. Plāksnē izgriezts sievietes ar bērnu siluets, kas, uzlūkojams no dažādām pusēm, iegūst daudz ietilpinātāku nozīmi. Caur šo siluetu uz citas tērauda plāksnes, kas atrodas 60 cm dziļāk, lasāmi vietu nosaukumi un izsūtīto skaits, bet uz pakāpiena uzraksts – „No Ilūkstes apriņķa izsūtīti 1922 iedzīvotāji”.

Piemineklis ir uzstādīts blakus esošajai piemiņas zīmei – akmenim, ko savulaik kalis mākslinieks Leonīds Baulins – un kļūs par vēl vienu liecību vēstures un šodienas notikumiem.

 

 

IMG 5508

IMG 5516

IMG 5528

IMG 5536

IMG 5538

IMG 5541

IMG 5542

IMG 5558

IMG 5565