Eglainē lēja sveces un dejoja Krusta dančus

sveces      Sveču diena – nozīmīga diena latviešu senajā un tradicionālajā laika ritā, kas iezīmē ziemas vidu. Lai gan Sveču dienai kā iezīmdienai nolikts 2. februāra datums, Eglaines pagasta kultūras namā tradīciju un ieražu atjaunošana notika 4. februāra pasākumā Sveču dienas Krusta dancis”, lejot sveces, dancojot Zemundes muzikantu” vadībā, ieskatoties dainu krātuvē.

    Zināms, ka pirmās sveces latvieši lēja no aitu taukiem vai vaska, bet mēs šajā dienā L. Maku vadībā kausējām un lējām tējas svecītes, peldošās svecītes un arī smaržu kubiņus, ko var izgatavot no sojas vaska. S. Ščedrovs parādīja, kā ļoti ātri un vienkārši pašam satīt dabīgā bišu vaska sveces, kas degot nepiesārņo gaisu. Katrs varēja paņemt līdzi pašgatavotās svecītes.

Pasākuma otrajā daļā Krusta dančus ieskandināja viesi no Rīgas: deju skolotājs Ernests Spīčs, Zemundes muižas muzikanti” un māksliniece Sandra Sabīne Jaundaldere. Ernests Spīčs ir horeogrāfs, deju meistars, tautas tradicionālo deju pētnieks, folkloras pazinējs, kurš guvis apbalvojumus Lielā kultūras gada balva” un Pasaules Folkloras federācijas apbalvojumu Zelta zvaigzne”. Pašlaik kopā ar domubiedriem viņš pēta Latvijas etnoproduktu eksporta iespējas. Kopā ar tautas muzikantiem-virtuoziem, kā sevi dēvē Zemundes muižas muzikanti” Imants Ozoliņš un Nikolajs Zaharovs, kuri ir Latvijas folkloras izrāžu ansambļa dalībnieki, iepazinām Lielvārdes jostas rakstus, dejojām krusta zīmes tradicionālajās dejās, dziedājām līdzi… Māksliniece, literāte un dejotāja Sandra Sabīne Jaundaldere atklāja tās dainas un to ikdienu, kurā nemanām blakus esošo enerģētisko krusta zīmi – kāda tā ir, kā latvieši to agrāk izmantoja, par ko tā liecināja, ko nozīmēja.

Krusta danču noslēgumā dejojām tradicionālās rotaļas, klausījāmies un dziedājām līdzi latviešu tautasdziesmām, šķīrāmies sveču gaismā ar laba vēlējumiem jaunajā gadā.

Liels paldies viesiem – māksliniekiem E. Spīčam, S. S. Jaundalderei, virtuoziem I. Ozoliņam un N. Zaharovam par interesanto un izglītojošo pasākuma programmu! Paldies par dalību sveču izstādē S. Lazdānei, B. Sutiņai-Zutiņai, S. Ščedrovam, L. Salnai, Z. Valpēterei, Okmaņu-Semjonovu ģimenei un L. Maku! Paldies Stendera muzejam” par dalību telpas noformējuma veidošanā šajā pasākumā!


Eglaines pagasta kultūras nama vadītāja

Zanda Lisovska

 

Sveces1Sveces2

Sveces3

Sveces4

sveces5

sveces6