Atrasts Otrā pasaules kara laikā pazudušais Subates baznīcas zvans

Atrasts Otrā pasaules kara laikā pazudušais Subates baznīcas zvans

     13.aprīlī Subates Svētā erceņģeļa Miķeļa baznīcā, sekojot kāda vietējā iedzīvotāja norādēm, militārās arheoloģijas un meklēšanas kluba “Leģenda” pārstāvji atrada dievnama zvanu, kurš pazuda Otrā pasaules kara laikā. Zvans bija aprakts un paslēpts zem grīdas vienā no baznīcas telpām.

     Biedrības “Leģenda” nofilmētajā gandrīz pusotru stundu garajā video materiālā var sekot līdzi notikuma gaitai. Saskaņā ar kāda vietējā subatieša stāstīto, Otrā pasaules kara laikā, vāciešiem atkāpjoties, tie ņēmuši līdz arī metālu militārās ražošanas vajadzībām. Kad vietējie iedzīvotāji to uzzināja, viņi naktī paslēpuši zvanu.

     Zvans ir veidots no bronzas un ir gandrīz 200 gadus vecs, par ko liecina uz zvana iegravētais gads – 1821. Padomju gados pazudušā zvana vietā ticis uzstādīts jauns zvans.

     Subates mūra baznīca ir celta 1831. gadā vietā, kur iepriekš bijis koka dievnams. Vienlaicīgi ar baznīcu tās priekšā no laukakmeņiem tika uzbūvēts zvanu tornis ar vārtiem, kur atrastais zvans reiz aicinājis ticīgos uz lūgšanām.

     Zvana atrakšanai var sekot līdzi biedrības “Leģenda” Facebook kontā “Military Archaeology Legenda/ Latvia”.

 

Teksts: www.katolis.lv

Foto: ekrānšāviņi no biedrības “Leģenda” video