Aizsardzības ministrija un Nacionālie bruņotie spēki aicina uz Latvijas armijas un Neatkarības kara simtgades pasākumiem

Aizsardzības ministrija un Nacionālie bruņotie spēki aicina uz Latvijas armijas un Neatkarības kara simtgades pasākumiem

oooLīdz ar Latvijas Republikas proklamēšanu 2018. gada 18. novembrī Latvijai bija jāizcīna ikviens tās zemes centimetrs, un tas notika, atbrīvojot Kurzemi un Vidzemi no lieliniekiem, gūstot uzvaru Cēsu kaujās un bermontiādē, kā arī padzenot ienaidniekus no Latgales. Neatkarības cīņās Latvija pierādīja, ka ar savas valsts karavīru drosmi, varonību, spītu un degsmi spēj nosargāt neatkarību. Šajā sarežģītajā vēstures posmā tapa arī Latvijas armija – 1919. gada 10. jūlijā Pagaidu valdība oficiāli iecēla amatā pirmo armijas virspavēlnieku ģenerāli Dāvidu Sīmansonu, kurš nākamajā dienā izdeva Latvijas armijai Pavēli Nr. 1.

oooLatvijas armijas un Latvijas Neatkarības kara simtgades svinības ir nozīmīgs Latvijas valsts un Nacionālo bruņoto spēku notikums. Tie ir svētki visiem Latvijas karavīriem un Latvijas iedzīvotājiem, godinot karavīru un brīvprātīgo iedzīvotāju cīņas sparu un neatlaidību, kas mūsdienās pielīdzināma Nacionālo bruņoto spēku karavīru, zemessargu un ikviena Latvijas iedzīvotāja gatavībai aizsargāt mūsu valsti.

oooAizsardzības ministrija un Nacionālie bruņotie spēki ir izstrādājuši Latvijas armijas un Neatkarības kara simtgades centrālo svinību plānu. Pasākumi norisināsies ne tikai šogad, bet arī 2020. gadā, kad pirms simts gadiem 1920. gada 11. augustā tika parakstīts Miera līgums. Pusotra gada laikā atbilstoši hronoloģiskajiem vēstures notikumiem tie aptvers visu Latviju, atspoguļojot notikumu vēsturisko virzību Latvijas teritorijā un izšķirošās cīņas. Latvijas pašvaldības šobrīd ir aktīvi iesaistījušās dažādu vēsturisko pasākumu organizēšanā, uzsverot izšķirīgo cīņu nozīmi to teritorijās.

oooŠā gada 7. janvārī Liepājā ar svinīgo ceremoniju uz Nacionālo bruņoto spēku Jūras spēku kuģa tika aizsākti Latvijas Neatkarības kara un Latvijas armijas 100. gadadienai veltītie pasākumi, jo tieši pirms simts gadiem Liepājā tika pieņemts mūsu valsts pastāvēšanai nozīmīgs un vēsturisks lēmums – „aizstāvēt savu zemi līdz pēdējai iespējai”.

oooMaijā tiks organizēti Rīgas atbrīvošanai veltīti pasākumi, bet nedaudz vēlāk, 22. jūnijā, – Cēsu kaujas atceres pasākumi, bet no 27. līdz 29. jūnijam Liepājā notiks pasākums, veltīts Latvijas pagaidu valdības nokāpšanai no kuģa „Saratov”.

oooNozīmīgas svētku svinības tiks organizētas 6. jūlijā Rīgā, kad tiek plānots koncerts par godu Latvijas armijas dibināšanai, atzīmējot Pavēles Nr. 1 par Latvijas armijas izveidi izdošanu. Šie būs īpaši svētki ne tikai karavīriem un zemessargiem, bet arī visiem Latvijas iedzīvotājiem.

oooGada laikā tiks organizētas Nacionālo bruņoto spēku dienas dažādās Latvijas pilsētās: Balvos – 5. jūlijā, Viesītē – 14. oktobrī, tāpat 2020. gadā: Daugavpilī – 3. janvārī, Rēzeknē – 21. janvārī un Ludzā – 26. janvārī, kad ar īpašiem pasākumiem tiks atzīmēta Latgales atbrīvošana un sniegta plašāka iespēja vairāk uzzināt par Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupas militāro tehniku.

oooPlānots, ka pasākumi noslēgsies 2020. gada 11. augustā – dienā, kad pirms simts gadiem tika parakstīts Miera līgums.

oooTāpat šogad tiks organizēti pasākumi par godu Latvijas Kara aviācijas pulka (7. un 8. jūnijā), Latvijas Kara flotes (10. augustā) un NBS Štāba bataljona (10. decembrī) 100. dibināšanas gadadienai.

oooNenoliedzami, ir svarīgi, ja tiek saglabātas vēstures liecības un plašākā sabiedrībā diskutēts par tā laika notikumiem, tāpēc šī gada 11. janvārī Latvijas Kara muzejā tiks atklāta Latvijas Neatkarības kara simtgadei veltīta ekspozīcija, bet 10. jūlijā notiks starptautiska vēsturnieku konference.

oooLatvijas armijas un Latvijas Neatkarības kara simtgades svētki simbolizē karavīru varonību pirms simts gadiem un mūsdienās, gatavību brīvprātīgi iestāties par savas valsts drošību un neatkarību un teju divus gadus cīnīties par to ilgās un smagās kaujās. Latvijas Neatkarības kara simtgade ir iespēja sabiedrībai plašāk uzzināt par sarežģīto Latvijas vēsturi un mudināt sabiedrību aktīvi iesaistīties valsts aizsardzībā.

oooAicinām iedzīvotājus iesaistīties kopējās svētku svinībās un godināt varonību, kas piemita ne tikai pirms simts gadiem ikvienam Latvijas brīvības cīnītājam, bet arī mīt šodien mūsu karavīros, zemessargos un ikvienā Latvijas iedzīvotājā.

 

Pasākumu plāns skatāms ŠEIT

ooo

Aizsardzības ministrs

Raimonds Bergmanis