Subatē uzstādīts saules pulkstenis

Saulepulsktenis       Saules pulkstenis ir senākais no zināmajiem instrumentiem, ar ko tika noteikts laiks. Tagad arī subatiešiem un Subates viesiem ir iespēja dzīvot pēc saules laika. Novembrī pilsētas centrā, rekonstruētajā Tirgus laukumā tika uzstādīts saules pulkstenis.

      Saules pulksteņa pamatni – pamatīgu laukakmeni – kala SIA „Akmenszieds” meistars Jānis Baginskis Ilūkstē, metāla konstrukcijas izgatavoja SIA „Lakta” Ropažos, darbus uzraudzīja un pulksteni atbilstoši debespusēm noregulēja SIA „Saules darbi” valdes priekšsēdētājs, datorzinātņu doktors Mārtiņš Gills.

Saules pulkstenī ir gan egle no Subates ģerboņa, gan ozola lapas no Ilūkstes novada ģerboņa. Ar horizontāli novietoto ciparnīcu un slīpu ēnas metēja gnomonu tas pārstāv horizontālo pulksteņu klasi. Tā kā zemei ir slīpa rotācijas ass un orbīta ap sauli nav ideāls aplis, gada ietvaros saules diennakts garums periodiski mainās: vasarā +/- 5 minūtes, ziemā  +/- 15 minūtes pret mūsu joslas laiku. Pulksteņa ciparnīca rāda vasaras laiku. Periodā no oktobra beigām līdz marta beigām pareiza laika iegūšanai jāatskaita viena stunda.

Paldies visiem, kas pielika savu roku pulksteņa tapšanā!