Pilskalnes pagasta bibliotēka piedalās "Latvijai 97! Vārdi" video apsveikuma veidošanā

IMG 20151031 110410 Jau kopš 2012. gada „HansaMedia” radošā grupa veido apsveikumus Latvijai, kas guvuši plašu atsaucību. Sākotnēji tā dzima kā spontāna un patriotiska ideja režisoram Jurģim Tūbelim un autorei Evai Ikstenai – apsveikt savu valsti –, bet nu jau kļuvusi par tradīciju, un tiek plānots šos video sveicienus radīt līdz Latvijas simtajai dzimšanas dienai. Šīs idejas gluži dabiski iekļaujas mērķprogrammā radošā grupa „Latvijai – 100”, jo tiek tematiski skaitīti gadi līdz simtgadei un sabiedrība ar katru gadu gatavojas mūsu valsts lielajai svētku jubilejai. 2015. gadā šo video apsveikumu radošā grupa vēlas veidot kā veltījumu latviešu literatūrai, valodai, grāmatniecībai, bibliotēkām un pirmklasniekiem.

 „Latvijai 97! Vārdi” video apsveikums tiks veidots, lasot tekstu no 97 izdotām grāmatām, kas hronoloģiski izdotas no 1918. līdz 2015. gadam. Grāmatas no katra gada izvēlas Latvijas Nacionālā bibliotēka. Tās tiek paņemtas no Gaismas pils un tad tiek apbraukātas 97 bibliotēkas visā Latvijā. Grāmatas bērni (pirmklasnieki) atver 18. lapaspusē un lasa rindkopu. No dažādiem vārdiem, kas izlasīti, rakstnieks Pauls Bankovskis izveido apsveikumu, kas skan kā stāstiņš – pantiņš, ko radījuši 97 pirmklasnieki dažādās Latvijas vietās. Filmēšanas lokācija – vietējās bibliotēkas.

Mūsu novadā filmēšana notika sestdien, 31. oktobrī, Pilskalnes pagasta bibliotēkā, kur Ilūkstes 1. vidusskolas 1. klases skolniece Keita Teljaževiča lasīja fragmentu no grāmatas „Kārlis Zāle” (Vaidelotis Apsītis) Liesma, 1988. Paldies Keitai un vecākiem par atsaucību!

 

Mērķis

Popularizēt latviešu valodā izdotās grāmatas, kopš Latvijas neatkarības atgūšanas, uzrunājot jauno paaudzi, mudināt lasīt, kopt valodu, apmeklēt bibliotēkas, interesēties par latviešu literatūru. Apsveikt Latvijas iedzīvotājus un Latvijas valstij piederīgos visā pasaulē mūsu valsts deviņdesmit septītajā dzimšanas dienā ar tematisku video sveicienu, atgādinot, ka ikviens no mums ir svarīgs Latvijai. 97 pirmklasnieki, 97 grāmatas un kopīgi izveidots apsveikums mūsu valstij. Ilgtermiņa mērķis ir dokumentēt Latvijā dzīvojošus pirmklasniekus un grāmatas, kas simbolizē 97 gadus Latvijas vēsturē.

 

Paredzamie rezultāti

Tiks stiprināta valstspiederība, sajūta, ka mums aug jauna paaudze, kas turpinās runāt, lasīt latviešu valodā. Latvijas svinību norisē un atgādinājumā par 18. novembra svētkiem iesaistīti arī bērni un jaunieši, jo video sveicienu interneta vides un sociālo tīklu pamatmērķauditorija bijuši jaunieši. Šis ir veids, kā ar interaktīvu metodi – video sveicienu – padziļināt dažādās sabiedrības grupās zināšanas un izpratni par Latvijas valsts vēsturi. Tiem, kuri aktīvi nelieto internetu, video sveiciens būs aplūkojams Latvijas Televīzijas pirmajā un septītajā kanālā, kā arī latviešu centros visā pasaulē (sadarbībā ar PBLA).

 

Pirmizrāde – 11. novembrī Latvijas Televīzijā, „Panorāmā”, pēc tam, svētku nedēļā – dažādos laikos Latvijas Televīzijā.

 

Īstenotāji: producentu apvienība „HansaMedia”

Režisors un radošais direktors: Jurģis Tūbelis

Redaktore un projekta vadītāja: Eva Ikstena

Producentes: Gundega Tabaka un Sandra Liepiņa

Operatori, fotogrāfi: Mārtiņš Sudrabs, Jānis Kešāns

Operatora asistents: Jānis Indriks

Komponists: Jānis Strapcāns

Montāža, māsterēšana: Roberts Brežģis

 

IMG 20151031 111457

IMG 20151031 112243

IMG 20151031 112728

IMG 20151031 112836

IMG 20151031 112842