Notika Pirmās palīdzības sniegšanas sacensības skolēniem

5.etaps ATPUTA    Jāapzinās, ka katra diena var sniegt kā priekus, tā arī bēdas un mums pašiem jābūt gataviem sniegt palīdzību, ja kādam gadās gūt traumas. Bērnu aizsardzības dienā, 1. jūnijā, Špoģu vidusskolā norisinājās Pirmās palīdzības sniegšanas sacensības skolēniem, ko organizēja Latvijas Sarkanā Krusta (LSK) Daugavpils un Ilūkstes novadu komiteja.

Šogad tika pārstāvētas: Biķernieku pamatskola, Špoģu vidusskola, Ilūkstes 1. vidusskola, Zemgales vidusskola, Salienas vidusskola. Sacensībās piedalījās 7 skolēnu komandas, kurām bija jāparāda savas zināšanas un prasmes. Sacensībās tika izveidoti praktiskie pirmās palīdzības sniegšanas etapi (kopā – 8), kuros ar statistu un grimētāju palīdzību ir attēloti dzīves īstenībai pietuvināti nelaimes gadījumi ar vairākiem cietušajiem. Paldies sakām Kalupes jauniešiem un jauniešiem no LSK Jauniešu nodaļas, kā arī tiesnešiem no Medicīnas koledžas un galvenajam tiesnesim Terēzei Strodei, kuri vērtēja skolēnu sniegumu.

Vienā no etapiem tika pārbaudītas skolēnu teorētiskās zināšanas par pirmās palīdzības sniegšanu cietušajam, kur testa veidā vajadzēja atbildēt uz praktiskiem jautājumiem. Otrajā etapā komandai bija jāspēlē „Mēmais šovs”, kur vienam no skolēniem savai komandai ar kustībām bija jāparāda nelaimes gadījums un tas komandai bija jāatmin.

Laukos un arī pilsētā dārzā vienmēr būs ko darīt. Arī pie mums, sacensībās, 3. etapā bija attēlota situācija dārza darbos, kur bija divi cietušie – vienam bija sagriezta kāja ar stipru asiņošanu, bet otram – kājā iedūrusies nagla. 4. etapā skolēniem bija pareizi jāsniedz palīdzība uzreiz 3 cilvēkiem, kuri piknika laikā guva rokas un acu apdegumus, pirksta amputāciju. Paldies izsakām „Zinoo” pārstāvei Viktorijai Kozlovskai, kura pikniku padarīja daudz reālāku, izmantojot eksperimenta metodi, ar dzīvu uguni imitēja rokas apdeguma traumu.

Tagad daudz biežāk ikdienā varam redzēt cilvēkus, baudot atvaļinājumu brīvā dabā – piknikā, pārgājienā, ekskursijā. Nedrīkst aizmirst vienkāršu piesardzību – pārbaudīt, vai dzērienos un ēdienā nav ielīdusi bite, lapsene vai kāds cits kukainis. Tāpēc 5. etapā skolu komandas rādīja pirmās palīdzības sniegšanas prasmes 2 gadījumos – bites dzēliens mutes dobumā un pārkaršana saulē.

6. etapā bija jāveic atdzīvināšanas pasākumi. Izmantojot atdzīvināšanas manekenu, glābējam, kura lomā iejutās skolēns, bija pareizi un precīzi jāveic elpināšanas un sirds masāžas pasākumi.

Situācija „autoavārija” bija inscenēta 7. etapā, kur autovadītājs bija bezsamaņā un pasažieris guvis galvas traumu. Savukārt 8. etapā bija notikusi sadursme – motocikla vadītājs uzbrauca gājējam, kā rezultātā abi guva traumas – apakšdelma lūzumu un vēdera traumu.

Jāatzīmē, ka katrā no situācijām skolēniem bija jāsaglabā miers un jāredz skaidrs rīcības plāns – nelaimes vietā pareizi jāizsauc Ātrā medicīniskā palīdzība un jārīkojas. Katrā no situācijām ir dažādas nianses, kurās nezinātājs noteikti pieļautu kļūdas. Ikdienā traumas var gūt dažādos negadījumos, kam parasti neesam sagatavoti, tāpēc minētās situācijas skolēniem nebija iepriekš zināmas.

Sacensību noslēgumā muzicēja Špoģu mūzikas skolas skolēnu grupa „Mažors”, kas sveica sacensību dalībniekus ar vasaras iesākšanos pēc rūpīgi padarīta mācību darba. Tika saskaitīti punkti un noskaidroti uzvarētāji. Rezultātā gan vidusskolu, gan pamatskolu grupās kā uzvarētājas sveicām Zemgales vidusskolas komandas. Tās kopā ar savām skolotājām dosies uz Pirmās palīdzības sacensībām Latvijas mērogā. Atzinīgi novērtējam visu skolotāju darbu ar skolēniem, kuri tika gatavoti ļoti atbildīgi samērā grūtā laikā – vasaras brīvlaika priekšvakarā. Paldies viņām un viņu skolēniem! Tagad varam būt daudz drošāki, jo blakus mums ir zinoši cilvēki.

Mēs izsakām sirsnīgu paldies par atbalstu sacensību īstenošanā Daugavpils novada domei, Ilūkstes novada domei. Paldies zinātkāres centram „Zinoo” par dalību sacensībās un sagādātajām balvām, sporta klubam „Beibuks”, kooperatīvam „Sēlijas āres”, SIA „Artavas”, ZS „Zālītes”, Kalupes jauniešu centram un Špoģu vidusskolai par jauko uzņemšanu.

Vēlam skaistu un drošu vasaru ikvienam, lai laimīgi mēs paši un mūsu mīļie cilvēki!


Latvijas Sarkanā Krusta

Daugavpils un Ilūkstes novadu komiteja

6.etaps Atdzivina

7.etaps