"Kas ir nācija un nacionalitāte?"

IMG 3834    5. oktobrī Ilūkstes Sadraudzības vidusskolā viesojās humanitāro zinātņu doktors Deniss Hanovs, aicinot uz diskusiju par tēmu – „Kas ir nācija un nacionalitāte?”. Sarunu vadīja Latvijas Nacionālās bibliotēkas speciāliste Liega Piešiņa. Pasākums notika ar Kultūras ministrijas un Latvijas Nacionālās bibliotēkas atbalstu Latvijas Kultūras kanona popularizēšanas ietvaros.

Pirms Denisa Hanova lekcijas ielūkoties tēmā – „Latvijas kultūras kanons” aicināja Liega Piešiņa. Latvijas kultūras kanons, līdzīgi kā citās Eiropas valstīs, izveidots kā izcilāko un ievērojamāko mākslas darbu un kultūras vērtību kopums, kas atspoguļo nācijas visu laiku nozīmīgākos sasniegumus kultūrā. Liega uzsvēra, ka šobrīd Latvijas kultūras kanonu veido mūsu vērtības, kuras noteica nozaru speciālisti, bet arī sabiedrība tiek aicināta domāt par tām vērtībām, kas katram no mums ir svarīgas, jo šīm vērtībām vajadzētu veidot ikviena Latvijas iedzīvotāja kultūras pieredzes pamatu, nodrošinot piederības izjūtu Latvijai. Svarīgi uzdot jautājumus – kur mums līdzās atrodas šīs vērtības, kā tās iedzīvināt un kā mākslā panākt lielāku efektu. Bet, atgriežoties pie tēmas „Kas ir nācija un nacionalitāte?” humanitāro zinātņu doktors Deniss Hanovs, atbildot uz jautājumu, kas veido latviešu nācijas identitātes „pamatus”, aicināja klātesošos – skolēnus, skolotājus, interesentus – izveidot savu Top 3. Auditorijā, kā identitātes „pamats” tika saukta – himna, rudzu maize, Līgo svētki, valoda, folklora, ģerbonis, Rainis, u. c., bet uz tēmas pieteikto jautājumu atbildes tika rastas, šķetinot vēstures līkločus un lektors uzsvēra, ka nācijas jēdziens ir salīdzinoši nesens, bet vēstures gaitā nacionālisma jūtu nostiprināšanās ir cieši ietekmējusi arī kultūras un mākslas izpausmes.

Franču reliģijpētnieks reiz ir teicis, ka „nācija ir katras dienas balsojums”, un Deniss Honovs aicināja pieturēties pie šīs atziņas, tādā veidā stiprinot savu valsti, jo vienalga kādos laikos vienmēr būs arī kāda daļa, kas vēlēsies pievienoties mūsu nācijai, tādēļ ir svarīgi apzināt un apzināties mūsu pamatvērtības.

 

IMG 3835

IMG 3837

IMG 3838