Ilūkstes novada jaunieši projektā “Trash music”

1        “Erasmus +: Jaunatne darbībā” ir Eiropas Savienības programma, kas paredzēta 13 līdz 30 gadus veciem jauniešiem, kā arī jaunatnes darbiniekiem, tā ir balstīta uz neformālo izglītību. Jauniešu apmaiņas projektiem pamatā ir tematiska ideja, kura ir aktuāla un varētu interesēt jauniešus. Piedaloties jauniešu apmaiņas projektos ir iespēja saņemt Youthpass sertifikātu – visā Eiropā atzītu dokumentu, kurš apliecina projektā gūto prasmju un zināšanu apzināšanu un atzīšanu.

        Septembra sākumā vienā no Erasmus + projektiem bija iespēja piedalīties Latvijas jauniešiem, kurus pārstāvēja jaunieši no Sēlijas novadiem – Aknīstes, Ilūkstes, Jēkabpils un Viesītes novadim. Ilūksti pārstāvēja Dinija Rimoviča, Jeļizaveta Korotkova, Sintija Užule un Lāsma Pokšāne. Kopā projektā piedalījās 51 dalībnieks no tiem 17 latvieši.ntojot mūziku kā universāla saziņas metodi.        

       Projekts “Trash music” notika Spānijā, Ontenientes pilsētā no 1.-10.septembrim. Projekta mērķis veicināt starpkultūru komunikāciju, pieredzes apmaiņu starp jauniešiem, jauniešu izpratni par nodarbinātības un Eiropas Savienības mobilitātes iespējām, kā arī sekmēt jauniešu komunikāciju izmantojot mūziku kā universāla saziņas metodi.

       Pirmā diena sākās ar iepazīšanās spēli – bija doti 10 jautājumi uz kuriem bija jāatrod atbilde no citiem un uzzinot šo jautājumu jāuzzīmē kādu no pretim stāvošā sejas detaļām. Tāpat tika izlozēti savi jaunie labākie draugi, kuri citam nezinot visa projekta laikā darīja labus darbus. Tāpat visi iepazinās ar projekta noteikumiem. Uzdevums, kas bija jāsagatavo iepriekš bija jāprezentē sevi ar savu “dzīves dziesmu”. Otrā diena sākās ļoti interesanti, jo katram dalībniekam tika iedots Djebe instruments, lai kopīgi iemācītos to spēlēt. Lai arī liekas, ka tas ir viegli, tā nemaz nav, lai 51 dalībnieks spēlētu pilnīgi vienādu ritmu. Tāpat notika lekcija – “Kāpēc un kā mūs ietekmē mūzika”, kam sekoja pārrunas par to kā mēs jūtamies šajā projektā, vai mūs viss apmierina. Vakara noslēgumā bija latviešu kultūras vakars. Ir patiess prieks prezentēt Latviju citām tautām. Vakara sākumā tika parādīti divi video par mūsu valsti – galvaspilsētu, nacionālajiem ēdieniem, tradīcijām u.c. Pēc tam visi mācījās dejas “Tūdaliņ tāgadiņ” un “Plauktiņ polka”. Pēc dejām cienājām ar Latvijas gardumiem – “Laimas”, “Skrīveru”, “Lāču” saldumiem, medu, pašu ceptu maizi, u.c.

        Trešā diena sākās ar grieķu dejām – mums bija iespēja iemācīties grieķu dejas soļus, tam sekoja Djembe mācības. Šajā dienā bija aktīvākas aktivitātes. Mūs sadalīja komandās un kopā bija jāpiedalās dažādos sportiskos uzdevumos un uzdevumos, kur bija jāizdomā taktika. Vakarā uzdevums bija sagatavot priekšnesumu ar kādu no Eirovīzijas dziesmām. Tas bija labs veids kā satuvināt un iemācīties komunicēt ar citu valstu jauniešiem. Ceturtā diena bija atpūtas diena – mums bija iespēja pabūt divās Spānijas pludmalēs. Piektā diena. Komandām ir jāatrod, jāizdomā instrumenti no apkārt esošajiem materiāliem. Katra komanda izpaudās radoši – vieni kā instrumentu izmantoja pannu, citi ūdeni ar salmiņu, vēl citi tukšu pudeli ar akmeņiem. utt. Pēc mūzikas instrumentu atrašanas bija jāizdomā sava dziesma (ritms), kuru vēlāk arī vajadzēja prezentēt. Vakarā sekoja grieķu kultūras vakars. Sākumā tika rādītas divas prezentācijas par Grieķiju. Tika gatavoti un pasniegti grieķu nacionālie ēdieni. Interesanti un emocionāli bija skatīties viņu dejas, jo kādā no dejām viņi pēkšņi sāk šķaidīt šķīvjus pret zemi, tas viņiem nozīme to, ka dejotājs ļoti labi dejo.

      Sestā diena. Zīmēt pēc mūzikas ritma. Komandām tika iedots cilvēka siluets un ieslēgta dažāda veida mūzika, komandai kopīgi ir jāuzzīmē apģērbs un aksesuāri atbilstoši mūzikas ritmiem. Nākamais uzdevums sadaloties pāros un vadot otra roku ir jāzīmē ko jūti dzirdot mūziku. Šajā dienā arī bija noslēdzošā Djembe nodarbība. Atkal tika dalītas komandas un uzdevums bija sarakstīt repa dziesmu dotajā repā, katrai komandai bija iedalīta valsts par ko šis reps būs Latviju, Spāniju vai Grieķiju. Vakarā bija spāņu kultūras nakts. Viņi demonstrēja dūdu skaņas, mācīja dejas, cienāja ar nacionālajiem ēdieniem. Septītā diena bija pārgājiens kalnos. Mums bija iespēja iepazīt Spāņu dabu, nogaršot laukā augušas vīnogas, kazenes, vīģes. Tāpat redzēt kā aug apelsīni, mandarīni, citroni, hurma, granātāboli, olīvas, mandeles, lauru lapas, u.c. Kopumā tika noieti aptuveni 15 km. Astotā – noslēdzošā diena. Pirmais uzdevums bija „ neiespējamā misija”, kas bija jāpilda visiem kopā. Un mēs pierādījām, ka šī misija ir iespējama. Pēc tam mums bija jāiejūtas afrikāņu ritmos un caur mūziku jāuzticas apkārtējiem. Dienas noslēgumā bija aprunāšanās par to, kas patika un nepatika, ko esam ieguvuši no šī projekta, tika pasniegti Youthpass sertifikāti. Noslēgumā atvadu vakars.

        Apmācības notika angļu valodā. Bija iespēja iepazīt 51 jaunieti no dažādām valstīm. Tika iegūta ne tikai neaizvietojama pieredze un jauni draugi, bet arī zināšanas un prasmes mūzikā un starpkultūru komunikācijā. Šāda veida projekti ir ļoti labs veids, lai pārvarētu savas bailes, „ izkāptu no rāmjiem” , lauztu komforta zonu un paskatītos uz visu no citas puses. Paldies Ilūkstes novada pašvaldībai par atbalstu. Paldies Viesītes novada pašvaldībai par sniegto iespēju pārstāvēt Latviju šajā projektā.

2

3

4

5

Vairāk foto skatīt šeit