Atklāta Dvietes kolekcionāru privāto kolekciju izstāde „Rādi savu sapni”

tituls     29. janvārī Dvietes pagasta pārvaldes un kultūras nama telpās notika Dvietes kolekcionāru privāto kolekciju izstādes „Rādi savu sapni” atklāšanas pasākums. Radoši, izdomas bagāti cilvēki ļāva ielūkoties savu krājumu, kolekciju, iedomāto un īstenoto sapņu bagātībā. Visas 10 apskatei piedāvātās kolekcijas publiski tika izrādītas pirmoreiz.

 Pasākumā piedalījās aicinātie viesmākslinieki – Ilūkstes Mūzikas un mākslas skolas audzēkņi un pedagogi. Apmeklētājiem bija iespēja noklausīties pazīstamas melodijas un sirsnīgas dziesmas, ko izpildīja mūsu novada bērni un pedagogi.

 

Izstādē aplūkojamās lietas ir bijušas mūsu ikdienas apritē, mums blakus. Daudzas no tām ir pildījušas konkrētus uzdevumus un visticamāk būtu pazudušas laika ritējumā, ja nenokļūtu kolekcionāru gādīgajās rokās.

Izņemot priekšmetu vai lietu no ikdienas aprites un saglabājot to, mēs to pārvēršam par savu sapni. Tā tiek uzkrātas un saglabātas atmiņas par konkrēto laiku.

    

Izstādē var apskatīt šādas kolekcijas:

 

Eņģeļu kolekcija (kolekcionē Tatjana Greļevska)

„Visam pie vainas ir krustdēls” – tā saka Tatjana. „Viņš uzdāvināja eņģeļa pirmo figūriņu, un tad jau pārējie eņģeļi atlidoja paši – tos sāka dāvināt radi, draugi un paziņas.” „Eņģeļa pieskāriens” – tā sauc šo jauko debesu būtņu apvienību un Tatjanas kolekciju. Tatjana var lepoties arī ar tādiem vaļaspriekiem kā dekupāža un citi patīkami rokdarbi.

 

Krūzīšu kolekcija (kolekcionē Ērika Kunce)

Šo kolekciju varētu pieteikt ar dziesmu „Mafija, mafija, mafija, tu rūgta kā Liepājas kafija!” Nē, atvainojamies – ne Liepājas, bet „Paulig” kafija. 2003. gadā pie Ērikas kundzes nonāk maltā kafija „Paulig” ar šīs pašas firmas krūzīti, un nu – krūzīšu ir 417. Visas krūzītes ir ar kafijas tematiku (firmas jeb kafijas šķirnes, zīmējumi ar kafiju vai ar uzrakstu „kafija”). Kolekcija tiek papildināta, pērkot krūzīšu kopijas firmas akcijās, krūzītes dāvinot draugi, radi, kaimiņi, kā arī tās atceļo no tuviem un tāliem braucieniem un ekskursijām. Kolekcija ir ļoti vērtīga un sirdij tuva.

    

Kurpīšu kolekcija (kolekcionē Andris Greļevskis)

Ko vāc un kolekcionē Andris? Pats atbild: „It kā kurpītes,” un piebilst, „mazas.” Andris pats vairs īsti neatceras, kad tas aizsākās un kā pie viņa nokļuva pirmā kurpīte. Stāstot par savu kolekciju, Andris nav īpaši daiļrunīgs: „Ko tur stāstīt – kurpītes kā kurpītes…” Žēl tikai, ka izstāde nav par citu Andra vaļasprieku – makšķerēšanu, tad nu gan varētu paklausīties mednieku un makšķernieku stāstus!

    

Maizes etiķešu kolekcija (kolekcionē Aivars Stašāns)

Latvieši ir arāju, zemkopju tauta, un cieņā ir tas, ko paši sarūpējam un liekam galdā, un mūsu galdam tik ļoti piestāv brūni rudzu maizes riecieni. Ar secinājumu, ka Latvijas veikalos ir tik liela maizes dažādība – gan nosaukumos, gan garšas daudzveidībā un noformējumā – aptuveni pirms 10 gadiem, apceļojot Latviju, sāka veidoties Latvijā ceptās maizes iepakojuma uzlīmju kolekcija. Aivars gan pauž nožēlu, ka nesāka vākt to krietni agrāk, jo Latvijā ceptā maize pārsteidz ar savu izcilo garšu. Vēl Aivars aizraujas ar numismātiku, kartogrāfiju, novada un Latvijas vēstures notikumu izzināšanu.

 

Atklātnīšu kolekcija (kolekcionē Natālija Lazdovska)

Atklātnes – skaistas, krāsainas, muzikāli dziedošas – tās, ko dāvinām svētkos, pievienojam dāvanai, nosūtām pa pastu. Natālijai vaļasprieks ir apsveikuma atklātņu kolekcionēšana. Daudzveidīgā un bagātā kolekcija ir sākusi veidoties jau ap 1985. gadu. Brīvajos brīžos tiek veidotas arī konfekšu papīru un šokolādes iepakojumu kolekcijas.

    

Atklātnīšu un nozīmīšu kolekcijas (kolekcionē Dace Aleksejeva)

Par savu kolekciju bagātību īpašniece saka tā: „Viss jau sāka veidoties bērnībā, kad mācījos skolā.” Dace ir bagāta ne tikai ar kolekciju skaitu, bet arī vaļaspriekiem – dekupāžu un ēdienu gatavošanu, radot jaunas receptes un brīnumgardas tortes. Dace kolekcionē atklātnes, nozīmītes, kāzu dziesmas, ēdienu receptes, pogas un pat anekdotes. Atklātnes, kuras rada prieka emocijas no pavasara līdz ziemai, saņemot tās no tuviem cilvēkiem, aizsākusi krāt jau Daces vecmāmiņa, bet pirmā nozīmīte viņas kolekcijā parādījās, kļūstot par oktobrēnu.

 

Sērkociņu kolekcija (kolekcionē Daina Čāmāne)

  Ja gribat iepriecināt Dainu, tad suvenīru sērkociņi būs pareizā izvēle un dāvana. Pirmie suvenīru sērkociņi aptuveni pirms 5-6 gadiem Dainai no ārzemēm tika atvesti kā jauns suvenīrs no tāla ceļojuma, un ar to viss arī sākās – tagad sērkociņus dāvina radi, paziņas, kolekciju palīdz papildināt arī Dainas brālis. Dainai ir arī jauns un radošs vaļasprieks – dekupāža. Ceram un iespējams, ka īpašniece reiz ļaus ielūkoties arī savu darbu izstādē.

    

Dziesmu kolekcija (kolekcionē Līga Ostrovska)

„Dziedot dzimu, dziedot augu, dziedot muti nomazgāju” – tā skanīgi savu kolekciju nosauc un raksturo Līga. Kolekcijas nosaukums piestāv tās īpašniecei – Līga vāc un pieraksta nopietnās kladēs dziesmas, par kurām pati saka: „Tās, kas iekrīt sirdī, tās, ko dzied mīļie izpildītāji.” Šis vākums, kolekcija ir ar vislielāko stāžu – jau kopš 1981. gada, kad dziesmu kolekcionēšana aizsākas ar māsas dziesmu kladi, ko vēlāk turpina Līga.

    

Kurpīšu suvenīru kolekcija (kolekcionē Vanda Gronska)

„Aizsākums bija dejotprasmes godināšana,” saka kolekcionāre Vanda. Viņa vāc un veido elegantu kurpīšu suvenīru kolekciju. Pirmo kurpīti meitai Gundegai uzdāvināja toreizējā Dvietes kultūras nama vadītāja Rita par dalību deju kolektīvā, un jau kopš 2001. gada šī dejotprasmes godināšana neapsīkst – draugi, radi dāvina dažādas kurpītes, atved no ceļojuma vai arī skaistus un interesantus eksemplārus iegādājas paši. Tāpat veidojas arī cita ģimenes aizsāktā kolekcija – par atmiņu no vietām, kur ir būts, tiek kolekcionēti šķīvīši.

Vanda burvīgo kurpīšu kolekciju raksturo tā: „Lai manas dzimtas jaunatne izjūt prieku, ko dod kustība dejā, tās spēks un kopā būšana!”

    

Grāmatzīmes (Dvietes novadpētniecības materiālu krātuve)

Dvietes pagasta novadpētniecības materiālu krātuve, organizējot šo pasākumu kopā ar Dvietes kultūras namu, vēlējās parādīt kādu daļu no tā, kas atrodas krātuves telpās. Šoreiz tās bija grāmatzīmes, ko veidoja gan bērni, gan pieaugušie, un ar šo izvēli vēlējās parādīt, ka par grāmatzīmi var būt jebkas, pat neiedomājamas lietas.

    

Izstāde apskatāma līdz 12. februārim darbdienās no plkst. 9.00 līdz plkst 16.30. (brīvdienās vai darbdienās pēc darba laika – zvanot uz tālr.: 26186200 (Marijai) un piesakoties iepriekš).

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

aivars

andris

dace

daina

erika

kratuve

liga

natalija

tatjana

vanda